Víte, co znamená skleníkový efekt? Způsobují jej některé tzv. skleníkové plyny v atmosféře, které udržují potřebnou teplotu na povrchu planety, přičemž množství skleníkových plynů by mělo být v rovnováze, aby nebylo ovzduší příliš horké, nebo naopak chladné. Můžete se domnívat, že skleníkové plyny jsou v atmosféře zcela zbytečné, ale kdybychom o ně přišli, průměrná teplota ovzduší by na Zemi klesla na téměř dvacet stupňů pod nulou – tak velký význam má tento přirozený atmosférický (přírodní) jev.
Skleníkovému efektu v atmosféře se takto přezdívá díky zkušenostem, jaké lidé mají z existence zahradních či zemědělských skleníků. Jestliže uzavřete část ovzduší do skleněné nádoby, zjistíte, že se pod sklem udržuje výrazně vyšší teplota, a že se tu pak také dají lépe pěstovat některé druhy rostlin. Právě proto dnes mají skleníky velký význam, ale sklo není jediný materiál, který lze pro výrobu skleníků použít, což se můžete dočíst i v blogu o sklenících skleniky.eu.
Skleníky z polykarbonátu – polykarbonát dokáže sklo ve skleníku zcela zastoupit. Toto řešení přináší řadu předností, a tou nejdůležitější je vaše bezpečí. Představte si, že si venku na zahradě hrají vaše ratolesti, hází si s míčem, a ten pak dopadne na střechu skleníku. Rozbité sklo se roztrousí až do vzdálenosti několika metrů, ale problém je v tom, že skleněné úlomky dopadnou na trávník a mezi okrasné či užitkové rostliny, a že se tu v tomto prostředí vytratí. Vy si toho nevšimnete a po určité době například při sklizni mrkve se vám zařízne skleněný úlomek do dlaně. S polykarbonátem je to jiné, tento plast nevytváří drobné úlomky, některé se sice mohou od plastu odštěpit, ale jsou dobře patrné a hlavně nejsou nebezpečné, jako sklo. Polykarbonátové skleníky jsou zároveň lehké a nepředstavují takovou statickou zátěž, jako konstrukce se skleněnými tabulemi, proto je můžete využít takřka v jakémkoli terénu.