Pokud si chceme zjednat internetové připojení, obvykle zde najdeme i rychlost a sílu, kterou by signál dané společnosti měl v naší lokalitě mít. Snadno si tak můžeme zjistit, zda je pro nás právě ten vhodný. To se zdá jednoduché, avšak obvykle zjistíme, že ve skutečnosti bývá horší, než jak je uváděno na jejich webu. Mnoho lidí je pak rozčilených, avšak pravdou je, že pro to existují velmi dobré důvody.
Předně je pravdou, že dnes se již internetový signál nepřenáší drátem a kabely. To ostatně můžeme sami vidět, když na připojení routeru stačí pouze kabel do zásuvky, a není potřeba speciální zástrčky, kterou bychom přiváděli internetový signál. To je samozřejmě pro nás pohodlnější, avšak má to také své nevýhody.
Když k nám totiž cestuje, musí překonávat nejrůznější překážky, například v podobě jiných budov, stromů či kopců, které stojí v cestě mezi vysílačem a naším routerem. Některé z nich jej pak mohou poměrně dost zeslabit. V podstatě si to můžeme představit jako zvukové vlny. Pokud zakřičíme na otevřeném prostranství, zvuk dolehne dál, než když zavoláme uvnitř domu, a to bez ohledu na to, že síla zvuku je v obou případech úplně stejná. Podobně to funguje i s internetovým signálem, a s tím je nutné počítat.
Co s tím tedy můžeme dělat? Jednou z možností, kterou většina poskytovatelů nabízí, je vzít si domů modem takzvaně „na zkoušku“. V podstatě vám bude na týden půjčen, abyste si vyzkoušeli, zda skutečně bude pro vaše potřeby dostatečný. Pokud ne, pak jej zkrátka po týdnu vrátíte a budete hledat jiného poskytovatele.
Ano, bylo by mnohem lepší, kdyby mapy signálu braly v úvahu i tyto skutečnosti. To však není technicky dost dobře možné zařídit, a tak nezbývá, než doufat, že zrovna před naším domem nestojí v cestě signálu nějaká závažná překážka. Pak bychom se totiž moc dobře nepřipojili.