Znáte tu často přetřásanou reklamu na dodavatele energií, kde Pavel Liška svým typickým dětinským humorem předvedl, co znamená spojit elektřinu se zemním plynem? Tam šlo pochopitelně o účty za energie, ale každopádně se vtipný podtext reklamního sdělení skutečně vydařil. Nikoho z vás pochopitelně nenapadne takto experimentovat, protože víme, jak by to dopadlo, ovšem do podobných situací se může dostat každý z nás, jestliže v bytě začne unikat voda do zdi. Únik vody do zdiva je patálie, samozřejmě, že je nepříjemný zejména průnik vody na podlahu, kde zmáčí koberec, zkroutí parkety nebo plovoucí podlahu či poškodí nábytek, jenže jsou tu ve hře i jiná nebezpečí.
Jestliže voda proniká do stavebního materiálu delší čas, může narušit jeho statiku, takže se vyplatí únik vody odhalit co nejdříve a rychle zasáhnout, a pak je tu ještě něco – elektroinstalace. Teď si představte, že přijdete domů a objevíte mokrou zeď a kaluž vody na dlažbě v předsíni. Co uděláte? Zřejmě se intuitivně vyzujete z bot, sundáte ponožky a cupitáte naboso v kaluži, abyste ji vytřeli do kbelíku a následně srolovali a vynesli ven koberec a odsunuli nábytek. To je sice chvályhodné, ale co když se mezitím voda dostala do rozvodné krabice nebo do zásuvky a propojí fázový vodič? Myslíte na to?
Aby vás únik vody neusmrtil, vypněte nejprve hlavní jistič v elektrickém rozvaděči, a teprve pak uzavřete hlavní uzávěr vody a povolejte na pomoc instalatéry – havarijní servis, který je dostupný na telefonní lince nonstop, 24 hodin denně po celý rok, a je jedno, jestli je neděle večer nebo třeba úterý dopoledne. Ti provedou vyhledávání úniku vody – tedy místa havárie velmi rychle a během pár desítek minut máte závadu odstraněnou. Pak už jen v poklidu necháte vysušit zasažené předměty a život půjde dál v zaběhnutých kolejích.